Standart Espresso Yapmanın Püf Noktaları

detaylar için tıklaRestaurantlarımızda içecek hazırlama bölümünde yaptığımız içeceklerin çoğu espresso kullanılarak hazırlanır. Kahvemiz ve diğer içeceklerimizin kaliteli olması için espressomuzun hatasız ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle iyi bir espressonun, kullandığımız malzemeler ve makinaların kalitesi sayesinde çok daha iyi olacağını bilmemiz lazım.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devam eder en son espresso makinası ile son bulur.
kahve değirmeni
Kahve öğütücünüz ne kadar kaliteli olursa, kahve mikronları birbiri ile benzer olacak ve kahveniz akarken bazen yoğunlaşıp yavaşlamayacak. Daha sonra tampleme işlemi, yani kaşığımıza (porta filtremize) aldığımız kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bunu da metal tamper kullanmanızı öneririm. Pilastik temper kullanmamak lazım. Çünkü demir ile daha sağlıklı sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram baskı ile templedikten sonra kahve makinamızın grup süzgeçlerini temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtmamız lazım. 1-2 saniye kadar. Daha sonra kaşığımızı kahve makinasına yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen düğmemize basarak akışı başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahvemize su basacak. Bu süreçte aynı esnada kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Doğru bir kahve yapabilmeniz için zaman önemli. 24-30 saniye arasında 30 ila 32 ml espresso almamız lazım. Eğer bu şartlara uyuyorsa o zaman espressomuz doğru bir espressodur.
espresso makinesi
Lakin 24 saniyeden erken akmışsa otuz ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha sonra olmuşsa bu kez acı bir tat alırız. Bunların çeşitli sebepleri vardır.
Yirmidört saniyeden önce dolduysa
• Sıkıştırma işlemini olması gerektiği gibi yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da öğütücümüz kalın öğütüyordur.

30 saniyeden daha geç dolduysa
• Templeme işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da değirmenimiz çok ince öğütüyordur.
Sorunları Çözme
Öncelikle espresso makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan düşük veya yüksek basınç uyguluyorsa, satıcınızdan destek website isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra düzgün sıkıştırma çok önemli. 15 kg basınç uygulayacak şekilde elinizi alıştırın. Bu işlemden de şüpheniz yoksa öğütücü kontrolü yaparak doğru akışı sağlayabilirsiniz.
Eğer grinder kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm işlemleri baştan kronometre ile tekrar yapın. Doğru ayarı tutturana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişiklik gösterir.
Şayet öğütücünüz ince öğütüyorsa da ayar yerinden düzeltin. Bu işlemleri denemekten korkmayın bir barista’nın bilmesi gereken konuların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun ortam şartları olsun öğütücü ayarını sık sık ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *